Մաթեմատիկա 04.02.2021

Մաթեմատիկա 04.02.2021

457)

Սոնան 7 տուփ կարագի համաար վճարեց 680 դրամով ավելի, քան Աննան՝ 5 տուփի համար: Աղջիկներից յուրաքանչյուրը որքա՞ն վճարեց  իր գնած կարագի համար:

Լուծում՝

7-5=2

680:2=340

340×5=1700

340×7=2380

2380+680=3060

Պատ.՝ Աննան վճարեց 1700դրամ, իսկ Սոնան՝ 3060 դրամ:
458)

Հայկը 15կգ ծիրանի համար վճարեց 360 դրամով ավելի, քան Արան՝ 12կգ-ի համր: Նրանցից յուրաքանչյուրը որքա՞ն է վճարել իր գնած գնած ծիրանի համար:

Լուծում՝

15-12=3

360:3=120

120×12=1440

120×15=1800

1800+360=2160

Պատ.՝ Հայկը վճարեց 2160 դրամ, իսկ Արան՝ 1440 դրամ:

459)

Խանութը I օրը վաճառեց 24 արկղ վարունգ, իսկ II օրը՝ 20 արկղ: Քանի՞ կիլոգրամ վարունգ վաճառեց խանութն այդ երկու օրում, եթե II օրը վաճառվեց 120կգ-ով պակաս քան առաջին օրը:

Լուծում՝

24-20=4

120:4=30

30×24=720

30×20=600

600-120=480

Պատ.՝ 480կգ վարունգ

Leave a comment