Մաթեմատիկա

Մաթեմատիկա

471)

Երկու տարբեր կետերից իրար ընդառաջ վազեցին երկու ընկեր: Երբ նրանք հանդիպեցին, պարզվեց, որ նրանցից մեկն անցել է 240մ ճանապարհ, իսկ մյուսը՝ 320մ: Որքա՞ն էր այդ կետերի հեռավորությունը:

Լուծում՝

240+320=560

Պատ.՝ 560մ ճանապարհ:

472)

Միևնույն կետից նույն ուղղությամբ միաժամանակ շարժվեցին երկու հեծանվորդ: Շարժվելուց որոշ ժամանակ անց առաջինը անցել էր 24կմ, իսկ երկրորդը՝ 28կմ: Որքա՞ն էր այդ պահին նրանց հեռավորութնը: Ո՞ր հեծանվորդն էր ավելի արագ ընթանում:

Լուծում՝

28-24=4

Պատ.՝ հեռավորությունը 4կմ, իսկ արագ էր ընթանում երկրորդ հեծանվորդը:

475)

Միևնույն կետից նույն ուղղությամբ շարժվեցին երկու հետիոտն: Շարժվելուց որոշ ժամանակ անց առաջինը անցել էր 340մ, որը երկրորդի անցածից ավելի էր 30մ-ով: Որքա՞ն էր այդ պահին նրանց միջև հեռավորությունը:

Լուծում՝

340-30=310

310+340=650

Պատ.՝ 650մ:

476)

8 դույլ ջուրը 24լ-ով ավելի է 5 դույլ ջրից: Հաշվի՛ր, թե քանի լիտր է այդպիսի 10 դույլ ջուրը:

8-5=3

24:3=8

8×10=80

Պատ.՝ 80լ:

446)

ա) 

145243212
267200133
188157255

200+212+188=600

200+255=455

600-455=145

145+188=333

600-333=267

267+200=467

600-467=133

145+212=357

600-357=243

200+243=443

600-443=157

բ)

145243212
267200133
188157255

200+255+145=600

145+212=357

600-357=243

243+200=443

600-443=157

157+255=412

600-412=188

145+188=333

600-333=267

212+255=467

600-467=133

Leave a comment