Գործնական աշխատանք

Գործնական աշխատանք

Խնդիր1

Առաջին և երրորդ ապակիներից յուրաքանչյուրի լայնությունը 30սմ է, բարձրությունը՝ 140 սմ: Երկրորդ ապակու լայնությունը 70սմ, իսկ բարձրություն՝140սմ: Հաշվե՛լ ստացված արդյունքների գումարը, իմանալով, որ այդպիսի պատուհան կա 2 հատ:

30×140=4200

4200×2=8400

140×70=9800

9800+8400=18200

18200×2=36400

Խնդիր 2

Առաջին ապակու լայնությունը 43սմ է, բարձրությունը՝ 130 սմ: Երկրորդ ապակու լայնությունը 30սմ, իսկ բարձրություն՝130սմ: Հաշվե՛լ ստացված արդյունքների գումարը, իմանալով, որ այդպիսի պատուհան կա 3 հատ:

43×130=5590

130×30=3900

3900+5590=9490

9490×3=28470

Խնդիր 3

Առաջին ապակու լայնությունը 40սմ է, բարձրությունը՝ 110 սմ: Երկրորդ ապակու լայնությունը 30սմ, իսկ բարձրություն՝110սմ: Հաշվե՛լ ստացված արդյունքների գումարը:

40×110=4400

30×110=3300

4400+3300=7700

Խնդիր 4

Առաջին և երրորդ ապակիներից յուրաքանչյուրի լայնությունը 30սմ է, բարձրությունը՝ 110 սմ: Երկրորդ ապակու լայնությունը 40սմ, իսկ բարձրություն՝110սմ: Հաշվե՛լ ստացված արդյունքների գումարը:

30×110=3300

3300×2=6600

40×110=4400

4400+6600=11000

Հաշվե՛լ անհրաժեշտ բոլոր ապակիների ծախսը, եթե  1 քառակուսի մետր( 1 մ քառ․= 10000 սմ քառ․)  ապակին արժե 5000 դրամ։

36400+28470+7700+11000=83570

83570սմ2=83մ 570սմ

83×5000=415000

5.70×5000=28500

415000+28500=443500

Պատ.՝ ամբողջ ապակու ծախսը կազմում է 443500դրամ:

Leave a comment