Մաթեմատիկա 14.10.2021

Մաթեմատիկա 14.10.2021

491. Երկու փեթակներից քամել էին 36կգ մեղր: Քանի՞ կիլոգրամ մեղր էր ստացվել ամեն մի փեթակից, եթե մեկից ստացվել է երկու անգամ պակաս մեղր քան մյուսից:

Լուծում՝

36:3=12

12×2=24

36-24=12

Պատ՝. մեկում 12 մյուսում 24:

502. Ի՞նչ ամենամեծ մնացորդ կարող է ստացվել բնական թիվը 11-ի բաժանելիս:

10 մնացորդ

503. Ի՞նչ ամենափոքր մնացորդ կարող է ստացվել բնական թվերի բաժանման ժամանակ:

1 մնացորդ

504. Գրե՛ք այն ամենամեծ երկնիշ թիվը, որը 5-ի բաժանելիս ստացվող մնացորդը 1 է:

96 թիվը

510. Կատարեք գործողությունները

գ)(291-138:23) x(374+1287:33)=117705

138:23=6

291-6=285

1287:33=39

374+39=413

285×413=117705

դ) (71+132342:14)+(1546-847:121)=11063

132342:14=9453

9453+71=9524

847:121=7

1546-7=1539

9524+1539=11063

512. Բասկետբոլիստի 50 նետումներից 22-չեն հասել նպակատին: Դիպուկ նետումներից 9-ը նա արել է՝ գտնելով տուգանային հրապարակի սահմաններից դուրս: Տուգանային հրապարակի ներսից արված հաջող նետումից թիմը ստանումէ 2 միավոր, իսկ դրսից արվածից 3 միավոր: Իր թիմի համար քանի՞ միավոր է վաստակել բասկետբոլը:

Լուծում՝

50-22=28

9×3=27

28-9=19

19×2=38

27+38=65

Պատ.՝ 65 միավոր

513. Երեք զամբյուղներում հավասար քանակներով նուռ կար: Երբ յուրաքանչյուր զամբյուղից վերցրին 3 նուռ, բոլոր զամբյուղներում միասին այնքան նուռ մնաց որքան մինչ այդ կար երկու զամբյուղում: Քանի՞ նուռ կար յուրաքանչյուր զամբյուղում:

Լուծում՝

514. Տասներկումասնոց կինոնկարի հեռուստատեսային ցուցադրումը տևում է 15 ժամ՝ նեռառյալ գովազդի ժամանակը: Կինոնկարի բոլոր մասերը նույն տևողությունն ունեն: Որքա՞ն է յուրաքանչյուր մասի տևողությունը, եթե այն ուղեկցվում է տասրոպեանոց գովազդով:

Լուծում՝

12×10=120

120=2ժ

15-2=13

13×60=780

780:12=65

Պատ.՝ տևողությունը 65 րոպե:

515. Երեք առևտրականներ  միասին վաստակել են 80000 դրամ: Առաջին և երկրորդ առևտրականները միասին վաստակել են 48000 դրամ, իսկ երկրորդն ու երրորդը միասին 78000 դրամ: Որքա՞ն է վաստակել յուրաքանչյուրը:

Լուծում՝

80000-48000=32000

80000-78000=2000

78000-48000=30000

Leave a comment