Հավասարաչափ շարժում։ Արագություն

Հավասարաչափ շարժում։ Արագություն

Գ.Մխիթարյանի <<Գիտելիքիստուգմանառաջադրանքներ մաս 1>>-ից էջ 22-24

Տարբերակ 1

I S 250մ

V 5մ/վ

T=S:V=250:5=50

Պատ.`3

II V=4մ/վ

T=15վ

S=V×T=4×15=60

Պատ.`4

III V=60կմ/ժ

T=1,5ժ

S=V×T=60×1,5=90

Պատ.`3

IV V=0,34կմ/վ

T=5

S=V×T=0,34×5=1,7

1,7×1000=1700

Պատ.`3

V S=43200

V=8000մ/վ

T=S:V=43200:8000=5,4

5,4×1000=5400

Պատ.`3

Տարբերակ 2

I V=200մ

S=3000մ

T=S:V=3000:200=15

Պատ.`2

II V=80կմ/ժ

T=4ժ

S=V×T=80×4=320

Պատ.`3

III V=90կմ/ժ

T=40վ

S=V×T=90×40=3600

Պատ.`3

Տարբերակ 3

I V=50կմ/ժ

T=3ժ

S=V×T=50×3=150

Պատ.`3

II V=12մ/վ

S=600մ

T=S:V=600:12=50

Պատ.`4

Տարբերակ 4

Եթե մարմինը շարժվում է անհավասարաչափ, ապա, որպեսզի որոշենք,

I նրա միջին արագությունը, պետք է մամնի անցած ճանապարհը բաժանել շարժման ժամանակին 

II նրա անցած ճանապարհ, պետք է միջին արագությունը բազմապատկել շարժման ժամանակով

III նրա շարժման ժամանակը, պետք է մարմնի անցած ճանապարհը բաժանել միջին արագությանը

IV V=1000մ/վ

T=15ր

1000×60=60000

60000×15=900000

900000:1000=900

Պատ.`4

Leave a comment