Մաթեմատիկա

Մաթեմատիկա

179)

ա) 8+56+12=20+56=76

240+60+248=300+248=548

247+950+50=1000+247=1247

98+998+9998+2+2+2=100+1000+10000=11100

7+8+9+10+11+12+13=24+46=70

200)

A-D=30կմ 800մ+65կմ 200մ+72կմ 400մ=96կմ+72կմ 400մ=168 կմ 400մ 

B-E=72կմ 400մ+80կմ 600մ+30կմ 800մ=153կմ+30կմ 800մ=183կմ 800մ

A-E=65կմ 200մ+30կմ 800մ+72կմ 400մ+80կմ 600մ=96կմ+153կմ=249կմ

204)

բ) 3 սրահ-440 ուղևոր

II սրահի նստատեղերը-30-ով ավել են I սրահի նստատեղերից

III սրահի նստատեղերը-8-ով ավել են I սրահի նստատեղերից

Յուրաքանչյուր սրահում-?

Լուծում՝

440-30-8=402

402:3=134

134+30=164

134+8=142

Պատ՝. I սրահ 134 նստատեղ, II սրահ՝ 164, III սրահ՝ 142:

213)

ա) 5ժ=18000 վրկ

60×5=300

300×60=18000

8օր=9120ր

24×8=152ժ

152×60=9120

7ժ 18ր=26280վրկ

60×7=420

420×60=25200

60×18=1080

25200+1080=26280

5օր 18ժ 18ր=8298

24×5=120

120+18=138

138×60=8280

8280+18=8298

Leave a comment