Մաթեմատիկա 24.09.2021

Մաթեմատիկա 24.09.2021

267. Կատարե՛ք գործողությունները:

ա) 30×47+80:16=1415

բ) 135×20-1024:8=2572

գ)11916:18-2348:4=75

դ) 97+85×30-294=2353

ե) (120-84):(68-62)=6

զ) (25+34)x(85-79)=354

272. Միևնույն քաղաքից միևնույն ուղղությամբ միաժամանակ դուրս եկան երկու մեքենաներ: Նրանցից մեկը 1 ժամում անցնում էր 65կմ, մյուսը՝ 80կմ: Որքա՞ն կլինի նրանց հեռավորությունը 7 ժամ հետո:

Լուծում՝

65×7=455

80×7=560

560-455=105

Պատ.՝ 105կմ:

275. Դարբինը 14 օրում պիտի պատրաստեր 280 պայտ՝ ամեն օր պատրաստելով հավասար քանակներով պայտեր: Սակայն նա օրական 8 պայտով ավելի էր պատրաստում: Քանի՞ օրում դարբինը կատարեց պատվերը:

Լուծում՝

280:14=20

20+8=28

28+8=36

36+8=44

44+8=52

52+8=60

60+8=68

68+8=76

76+8=82

82+8=100

100+8=108

108+8=116

116+8=124

124+8=132

132+8=140

140+8=148

148+8=156

156+8=164

164+8=172

172+8=180

Պատ.՝ 18օրում:

177. Երկու վաճառողները օրվա ընթացքում պիտի վաճառեն 95 կարկանդակ: Օրվա վերջում չվաճառված էր մնացել 7 կարկանդակ, իսկ առաջին վաճառողը վաճառել էր 47 կարկանդակ: Վաճառողներից ո՞րն էր ավելի շատ կարկանդակներ վաճառել և որքանով ավելի:

95-7=88

88-47=41

Պատ.՝ երկերկրորդը վաճառել է 41 կարկանդակով ավել:

Leave a comment