292. Երկու պահեստներից յուրաքանչյուրում կա 35 արկղ օճառ: Յուրաքանչյուր արկղում կա 90 օճառ: Ընդամենը քանի՞ օճառ կա երկու պահեստներում:
Լուծում՝
90×35=3150
3150×2=6300
Պատ.՝ 6300 օճառ:
293. Ջոկում կա 10 զինվոր: Դասակը բաղկացած է 4 ջոկից, վաշտը՝ 4 դասակից, գումարտակը ՝4 վաշտից: Քանի՞ զինվոր կա գումարտակում:
Լուծում՝
10×4=40
40×4=160
160×4=640
Պատ.՝ կա 640 զինվոր:
294. Ճոպանուղում օրական կատարվում է 20 ուղերթ: Քանի՞ մարդ կարող է օգտվել ճոպանուղուց 1 շաբաթում, եթե խցիկում տեղավորվում է 15 մարդ:
Լուծում՝
20×15=300
7×300=2100
Պատ.՝ 2100 մարդ:
295. Տղան երկու րոպեում քաղում է 12 խնձոր, իսկ աղջիկը 3 րոպեում 15 խնձոր: Հինգ րոպեում քանի՞ խնձոր են քաղում տղան ու աղջիկը միասին:
Լուծում՝
12:2=6
15:3=5
6×5=30
5×5=25
25+30=55
Պատ.՝ 55 խնձոր:
296. Ինչպե՞ս կփոխվի երեք գումարելիների գումարը եթե մի գումարելին մեծացնենք 17-ով, իսկ մեկ ուրիշը փոքրացնենք 5-ով:
Լուծում՝
54+62=116
116+17=133
133-5=128
128-116=12
Պատ.՝ կմեծանա 12-ով:
297. Բժիշկը հիվանդին հանձնարարել է օրը 3 անգամ 2-ական հաբ խմել: Տուփի մեջ կա 60 հաբ: Քանի՞ օր կբավականեցնեն հիվանդին այդ հաբերը:
Լուծում՝
2×3=6
60:6=10
Պատ.՝ 10օր:
298. Բնակարանն ունի երեք սենյակ, խոոհանոց և նախասենյակ: Սենյակներից երկուսը նույն չափերն ունեն, իսկ երրորդն ավելի մեծ է: Մեծ սենյակն ունի 4 լուսամուտ փոքր սենյակներից յուրաքանչյուրը՝ 2 անգամ պակաս, քան մեծ սենյակը: Նախասենյակում լուսամուտ չկա: Ընդհամենը քանի՞ լուսամուտ կա բնակարանում:
4:2=2
2+2=4
4+4=8
Պատ.՝ կա 8 լուսամուտ:
299. Երկու քաղաքների հեռավորությունը 400կմ է: Երկու գնացքներ դուրս եկան այդ քաղաքներից իրար ընդառաջ: Առաջին գնացքը 1 ժամում անցնում էր 40կմ: Երբ երկրորդ գնացքին 30կմ մնացել մինչև ճանապարհի կեսն անցնելը առաջինի շարժվելուց անցել էր 3 ժամ: Որքա՞ն էր քնացքների հեռավորությունն այդ պահին:
Լուծում՝
400:2=200
200-30=170
40×3=120
120+170=290
400-290=110
Պատ.՝ 110 կմ: